- Matic Sever
- Novice
- 0 všečkov
- 41 ogledov
- 0 komentarjev
Trendi nas pritegnejo, čeprav vemo, da v vrtnarstvu, še posebej pri ustaljenih oziroma trajnih ureditvah na naših vrtovih, ni smiselno slediti hitrim spremembam. Se da pa tudi iz globalnih smernic potegniti marsikaj zanimivega in koristnega tako za tiste, ki že imajo lepo zastavljene vrtove kot tiste, ki se šele odločajo za prvi vrt ali popolno prenovo.
Predstavljamo jedrnat pregled nekaterih trendov, ki se napovedujejo za leto 2025.
Hitri pregled trendov 2025
_________________________________________________________________________
· Sproščen videz: Naraven, manj negovan vrt, več divjih živali.
· Čebulice v lončkih: Enostavno doseganje sezonskega barvnega učinka.
· Barva leta: Kavni mousse (odtenek rjave), izziv za posebne kreacije.
· Podeželje pred hišo: Biotska pestrost, naravni materiali, trajnostni vrt.
· Novi minimalizem: Raznolikost, skladnost z okoljem, mehke oblike.
· Poenostavi: Vrt brez prekopavanja, pripomočki za prihranek časa.
__________________________________________________________________________
1. Sproščen videz
Manj negovan vrt je slog, ki se zaradi različnih vidikov uveljavlja vse pogosteje. To ne pomeni zanemarjenega videza in obilice plevela, pač pa je že zasnova bolj mehka in z več naravnega vzdušja. Tudi trata ni popolna, grmički niso detajlno obrezani v oblike in v zasaditvah pa se pusti tudi kakšno rastlino, ki s suhimi socvetji na poseben način doprinaša lepoto in pestrost. Jeseni gredi ne počistimo do tal, pač pa večino rastlin pustimo do pomladi. Od takega pristopa nimamo več časa in dobre volje le mi, tudi divje živali imajo koristi od skrivališč in virov hrane skozi zimo.
2. Čebulice v lončkih
Čebulnice so že dolgo prisotne na evropskih vrtovih, a vse bolj so priljubljene tudi v cvetličnih loncih in drugih posodah. Marsikdo jih v bolj nadzorovanih okoliščinah tudi lažje goji, saj jim v loncih lažje zagotovi res dobro odceden substrat, ki ga mnoge nujno potrebujejo. Predvsem pa nam taka raba omogoča enostavno doseganje sezonskega barvnega učinka v vrtovih vseh velikosti, od najmanjših miz do teras.
3. Barva leta
Sledenju letošnjim barvnim smernicam bo pravi izziv, a zato tudi odlična priložnost za bolj posebne kreacije predvsem pri sezonskih zasaditvah cvetličnih posod. Letošnja barva je kavni mousse, torej odtenek rjave. Ker pa se pri rastlinah z rjavo vsaj v živem stanju srečamo redko, bomo bolj sproščeni in verjetno uporabili vse kar vsaj malo diši po rjavi. Tej barvi se bolj ali manj približajo cvetovi nekaterih posebnih vrst naprstcev (Digitalis parviflora), listi nekaterih novozelandskih šašev (Carex spp.), listi iskrivk ali hojher (Heuchera hy.), med sezonskimi pa še najbližje pridemo z nekaterimi rjavkastimi sortami petunij (Petunia hy.).
4. Podeželje pred hišo
Bistvo trenda je ta, da je podeželski vrt že nekdaj vsaj v tisti najbolj idealni predstavi pravzaprav združeval krovne trende zadnjega desetletja ali dveh. S svojo veliko biotsko pestrostjo, naravnimi materiali, mehkim barvitim videzom in mešanico različnih rastlinskih kultur predstavlja nekakšen ideal trajnostno naravnanega vrta. Taki vrtovi so potrebovali tudi manj škropiv, saj so sami nudili zatočišče številnim koristnim živalim.
5. Novi minimalizem
Minimalizem in podeželje? Seveda gresta lahko skupaj, a ne na silo. Gartlc ne sodi pred moderne pravokotne objekte. Pomembna je odprtost in skladnost, tako znotraj vrta kot s širšim okoljem. Goli minimalizem angleške trate je preživet. Trend je raznolikost, a ne nujno na račun preprostosti. Uravnotežiti moramo preproste arhitekturne oblike z enostavnimi vrtnimi zasnovami. Monokulturne ploskve potrebujejo mehkobo in pestrost. Stopnišča omehčamo z okrasnimi travami, prevelike trate razbijemo z grmovnicami in trajnicami, stene ozelenimo. Še vedno so v trendu skrbno izbrane trpežne in bogate zasaditve zelnatih trajnic in grmovnic.
6. Poenostavi
Zadnje obdobje smo se že dodobra spoznali z drugačno obdelavo tal predvsem na zelenjavnih vrtovih. Vrt brez prekopavanja je pri mnogih hiša postal nova mantra in tla le nekoliko prezračijo. Novi pristopi k urejanju zasaditev pa se širijo tudi na okrasni del vrta. Pojavljajo in vse bolj razvijajo se tehnike, kjer se zgornji sloj površin zasuje z debelejšo plastjo mivke ali peska in ta sloj predstavlja medij, v katerega sadimo sadike. Korenine poženejo globoko, ker iščejo vodo in hranila, na površju pa mineralne in s hranili ter vodo reven sloj nudi bore malo za preživetje plevelov.
na oaza tudi nekakšno zdravilišče, tempelj miru in spokojnosti, je prav, da nam nekaj časa za užitek seveda ostane. V pravem razmahu so in bodo še naprej različni pripomočki in kakovostno baterijsko vrtno orodje oziroma naprave, ki nam privarčujejo precej časa.
_________________________________________________________________________
Komentarji (0)